Ogłoszenie usunięte

Lipnica Murowana Miasto

nieruchomość komercyjna na sprzedaż Bez pośrednika

Lipnica Murowana Miasto · 1 090 000 zł

Ogłoszenie właściciela - bez pośredników

Nieruchomość komercyjna Lipnica Murowana Miasto. Zdjęcie 1
Nieruchomość komercyjna Lipnica Murowana Miasto. Zdjęcie 1

Bez pośrednika. Oszczędzasz 32 700 zł na prowizji pośrednika!

KAMIENICA NA RYNKU - Dwór Starościński – Lipnica Murowana – Rynek 1

BARDZO PROSZĘ ABY NIE KONTAKTOWALI SIĘ ZE MNĄ POŚREDNICY I AGENCJE NIERUCHOMOŚCI - ogłoszenie bezpośrednio od właściciela i nie chcę innych opcji

Kamienica - Dwór Starościński, zlokalizowany przy ulicy Rynek 1 w Lipnicy Murowanej. Barokowa kamienica powstała w 1680 roku - data widniejąca na portalu w piwnicy. Budynek znajduje się w zwartej zabudowie rynkowej. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków (pod rejestrem nr A-148 z dnia 13.03.1978), jak również znajduje się w strefie zabytkowego układu urbanistycznego Lipnicy Murowanej (nr. A-82 z dnia 17.04.1976).
Budynek znajduje się w województwie Małopolskim, powiat Bocheński, gmina Lipnica Murowana, obręb Lipnica Murowana.

Powierzchnia zabudowy Dworu 4 ary.
Działka 4 ary (dz.nr 372/3).

Zewnętrzne wymiary budynku 13,98x27,95m

Budynek III kondygnacyjny (w całości podpiwniczony) o łącznej pow. użytkowej 701,16m2 z czego:
- piwnice 190,14m2
- parter 240,23m2
- poddasze 270,79m2

Łączna powierzchnia budynku mierzona po podłodze to 899,63m2

Wejście główne z podcieniami z płyty Rynku. Dodatkowe wejście do piwnic również z płyty rynku oraz wejście boczne z bocznej uliczki.

Budowa datowana 1680 rok na portalu w piwnicy.
Stan na dzień sprzedaży - surowy otwarty.

Posiadam dokładną inwentaryzację architektoniczną (skan laserowy) oraz koncepcje projektowe. Posiadam również uzgodniony z sanepidem i konserwatorem projekt arch.

Budynek posiada do wglądu kilka koncepcji projektowych, między innymi:
1. Aranżacja zabudowy na hotel i restaurację.
Projekt przewiduje 12 pokoi 2- 4 osobowych z łazienkami, apartament z balkonem wychodzącym na Rynek. Restaurację, pomieszczenia gospodarcze, kuchenne, recepcję, szatnię. Projekt aranżacyjny posiada akceptację konserwatora zabytków z Tarnowa. Projekt adaptacyjny do wglądu.
2. Dwie koncepcje jako budynek usługowo – handlowy

Stan techniczny:
surowy otwarty, podbijane wszystkie fundamenty, budynek w całości podpiwniczony, wszystkie stropy nowe (parter, poddasze), nowe kamienne ściany piwnic oraz niektóre ściany działowe na parterze, całkowicie nowa więźba dachowa z ceramicznym pokryciem (dachówka Wiekor-Renesens), w dachu zrobione oprócz lukarn okna połaciowe.

Pomieszczenia:
budynek na pewnej części posiada sklepienia kolebkowe (piwnice, sala frontowa na parterze, podcienia od strony rynku), ściany fundamentowe z naturalnego kamienia spoinowane o grubości 1,2 m.
parter – podzielony na pomieszczenia wg. projektu (z zachowaniem oryginalnych ścian).
poddasze – nie posiada podziału na poszczególne pomieszczenia (pozostawiona wolna przestrzeń do dowolnej aranżacji), na poddaszu złożone 9 palet pustaków Max na budowę ścian działowych.
Wejścia główne do budynku od strony rynku. Dodatkowo jedno wejście do piwnic również od strony płyty rynku.
Jedno wejście od strony uliczki bocznej.

Podłączona: kanalizacja, woda, prąd, gaz.

Własność: Osoba prywatna z aktualnymi księgami wieczystymi wolnymi od zajęć.

TEL. KONTAKTOWE:



Możliwość dojazdu od 3 stron:
1) Odległość z Krakowa-Centrum 55km
(dojazd autostradą do drogi krajowej 7 przed Bochnią).
2) Odległość z Krakowa do Bochni 30 km, autostradą z Centrum Krakowa, lub drogą
krajową nr.7, lub przez Wieliczkę Gdów Królówkę, do Lipnicy, lub Swoszowice
2) Grabówki przez Wieliczkę, Sierczę, Gdów, Królówkę do Lipnicy.
Odległości od Krakowa 47 – 55 km.

Czas dojazdu z Krakowa 35 min – 55 min.

Lipnica Murowana – miejscowość z prawami miejskimi

Lipnica Murowana – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Lipnica Murowana, w środkowej części Pogórza Wiśnickiego. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie tarnowskim. Miejscowość jest siedzibą gminy Lipnica Murowana (1976-82 gmina Nowy Wiśnicz-Lipnica).

Lipnica Murowana otrzymała prawa miejskie w 1326. Dziś stanowi przykład typowej zabudowy miejskiej średniowiecznej osady o charakterze targowym, zbudowanym w układzie owalnicowym. Parterowe domy podcieniowe, zwrócone szczytami ku rynkowi, zbudowano w XVIII wieku, w czasach, gdy miejscowość utraciła już swoje znaczenie. Są to głównie domy drewniane o konstrukcji zrębowej, nakryte dachami naczółkowymi, tylko niektóre częściowo murowane. Większość drewnianych podcieni wspiera się na skromnie ozdobionych słupach. Lipnica do czasów zaborów była dużym miastem posiadającym starostwo.
Hrabia Moszyński (zm. w 1805 r.) był ostatnim starostą lipnickim. Pod koniec 1834 r. Kazimierz Janota Bzowski kupił majątek w Lipnicy Dolnej, Lipnicy Górnej, Lipnicy Murowanej oraz folwark w Królówce (za 31 250 zł.) W 1934 osada utraciła prawa miejskie.

Przyroda i turystyka
Miejscowość znajduje się na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Położona jest malowniczo wśród zalesionych wzgórz Pogórza Wiśnickiego. Największe z nich to Paprotna (441 m n.p.m.). Do atrakcji przyrodniczych i turystycznych należą:
• pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego pod jednym z wierzchołków Paprotnej, będący jedną z większych atrakcji turystycznych tej gminy położony na pograniczu miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot,
• ścieżka spacerowo-przyrodnicza "Kamienie Brodzińskiego" prowadząca od drogi nr 966 do grupy ostańców skalnych na Paprotnej,
• przez miejscowość przebiega niebieski szlak turystyczny prowadzący szczytami Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego z Tymbarku do Bochni.
Zabytki

Do najważniejszych zabytków wsi należą:
• znajdujący się w graniczącej z Lipnicą Murowaną miejscowości Lipnica Dolna drewniany kościół pw. św. Leonarda z XV wieku.
• gotycki kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła z XIV wieku.
• barokowy kościół pw. św. Szymona z Lipnicy z XVII wieku.
• Martin Waldseemüller, fragment mapy Małopolski z zaznaczoną Lipnicą (Lipniz)
• Kościół św. Leonarda
• Kolumna św. Szymona z Lipnicy

Konkurs Palm Wielkanocnych
Lipnica Murowana słynie z konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego na palmę wielkanocną, organizowanego od 1958 roku. Najwyższe palmy prezentowane w konkursie osiągały już ponad 30 metrów wysokości. Laureatem w 2009 został Zbigniew Urbański, który wykonał palmę mierzącą 33 metry i 45 cm. Również w 2010 zwyciężył z palmą o wysokości 35 metrów i 10 cm. Mieszkaniec Lipnicy Murowanej został zwycięzcą konkursu już piąty raz z rzędu[2].

Urszulanki w Lipnicy
W Lipnicy Murowanej znajduje się ostatnia założona przez św. Urszulę Ledóchowską placówka sióstr Urszulanek SJK. Pierwsze siostry rozpoczęły w niej pracę w 1939 roku, już po śmierci św. Urszuli. Obecnie siostry prowadzą m.in. ogólnodostępny Dom Pielgrzyma.


  • Lipnica Murowana Miasto, powiat bocheński
  • Na sprzedaż nieruchomość komercyjna o powierzchni 701,16 m²
  • Ogłoszenie bezpośrednio od właściciela
  • Oferta dodana ponad miesiąc temu