
Ogłoszenie właściciela - bez pośredników
Bez pośrednika. Oszczędzasz 23 700 zł na prowizji pośrednika!
23 700 zł to wartość typowej prowizji 3%, którą zapłaciłbyś pośrednikowi dla nieruchomości o wartości 790 000 zł
Jeżeli na Ziemi istnieje raj, to jest on właśnie tutaj
Trudno uwierzyć, że są jeszcze w Polsce takie miejsca, ale to istnieje naprawdę.
Przedwojenna, w 100% gotowa do zamieszkania leśniczówka z 1935 roku położona na rozległej polanie pośród dzikich, warmińskich lasów.
Siedlisko ze wszystkich stron otoczone jest ogromnym, ciągnącym się po horyzont kompleksem borów. Jest to jeden z najdzikszych i najbardziej wyjątkowych lasów w Polsce.
Można tutaj wędrować przez kilkadziesiąt kilometrów nie napotkawszy człowieka.
Częste są za to spotkania z sarnami, jeleniami, łosiami, żurawiami i niezliczoną ilością leśnych stworzeń.
Okolice - las, las i jeszcze oprócz tego las :)
No nie inaczej. Gdziekolwiek nie spojrzysz, wszędzie dokoła lasy, które ciągną się tutaj przez ponad 20km!
Jest tutaj mnóstwo dobrze utrzymanych ścieżek pieszych i rowerowych, a przez sam środek kompleksu leśnego prowadzi niezwykle malownicza trasa rowerowa wiodąca dawnym nasypem kolejowym z Lidzbarka do Ornety.
Brak ludzi powoduje również ogrom bogactwa grzybów, jeżyn, jagód, ziół, a nawet żurawiny.
To miejsce nieskażone jakąkolwiek cywilizacją - brak tutaj przemysłu, głównych dróg, turystów i czegokolwiek co mogłoby generować hałas.
Kawałek za siedliskiem znajduje się stawek gdzie w maju żaby dają niezwykłe, darmowe koncerty.
Jest również malowniczy, kręty strumień - całkowicie czysty, ponieważ jego źródło jest w lesie.
Pół godziny spacerem z siedliska znajduje się niewielkie, krystalicznie czyste jezioro Potar, nad którym również próżno szukać ludzi. Jest to Obszar Natura 2000 gdzie znajduje się mnóstwo kilkusetletnich drzew oraz unikalnych w skali kraju roślin i zwierząt.
Na tym rozległym obszarze w dawnych czasach istniały niewielkie wioski, dziś są to już tylko śródleśne osady i raz po raz porozrzucane pozostałości dawnych leśniczówek, których miejsce pomału zajmuje natura.
Region to oczywiście Warmia, ale uściślając w kontekście historycznym - Barcja. Słynie ona oczywiście z lasów, ale też z przepięknych miasteczek jak: Bartoszyce, Jeziorany, Reszel czy Lidzbark Warmiński.
Najbliższa cywilizacja
No właśnie, a propos Lidzbarka Warmińskiego - jest to najbliższe, większe miasto, położone około 10km na wschód od leśniczówki.
To bogate pod względem historycznym, ale bardzo nowoczesne miasto, w którym załatwisz wszystkie sprawy, zrobisz większe zakupy, ale też zjesz wyśmienity obiad na Zamku nazywanym Wawelem Północy, wykąpiesz się w termach czy odpoczniesz na tężniach solankowych.
Dodatkowo jest tu całkowicie darmowa w pełni elektryczna komunikacja autobusowa i sporo ciekawych wydarzeń.
To duży plus, ponieważ zamieszkujesz środek dzikiego lasu, ale w każdej chwili na wyciągnięcie ręki masz bardzo fajne, dobrze rozwinięte miasto, które ma do zaoferowania coś więcej niż tylko kebab i bezrobocie jak to niestety często bywa…
Najbliższe sklepy są oddalone o ok. 3km we wsiach Łaniewo i Runowo. W Runowie (3km od leśniczówki) jest także szkoła.
Widzę ciemność…
Leśniczówka znajduje się w tzw. strefie ciemnego nieba co oznacza, iż w nocy panuje całkowita ciemność rozświetlana jedynie przez gwiazdy i księżyc. Takich miejsc jest w Polsce coraz mniej.
Zaopatrzenie się w teleskop to tutaj rzecz wręcz obowiązkowa!
Z kolei ogniska w letnie noce przy akompaniamencie pohukującej sowy to tutaj doświadczenia wręcz metafizyczne.
Odludzie dla koneserów
Umówmy się - to nie jest miejsce dla każdego. To miejsce gdzie po prostu nie zachodzi nikt. Jesteś tylko Ty, śpiew ptaków i szum drzew. Ktoś kto przywykł do miejskiej kakofonii może na początku doznać szoku, ale łatwo się do tego przyzwyczaić, bo przecież w naturze człowieka leży… natura, nie miasto. Gdy już przywykniesz, zobaczysz jak uzależniające potrafi być życie w głuszy. Przekonasz się również, że życie w lesie wcale nie jest takie trudne jak niektórzy twierdzą. Nie jest ciężkie, po prostu jest jedną, wielką przygodą. Jest oddechem pełną piersią.
Sąsiedztwo na tym terenie praktycznie nie istnieje, a raczej ma zupełnie inny wymiar niż w miastach lub zwartej zabudowie wsi.
Tutaj najbliższy “sąsiad” znajduje się pół kilometra dalej w innej części lasu, kolejny kilometr, jeszcze inny 3km.
No cóż - po szklankę cukru trochę daleko dlatego lepiej zawsze mieć w domu zapasy :)
Masz też gwarancję dożywotniego braku sąsiada za płotem, gdyż teren leśniczówki otoczony jest łąkami i lasami Lasów Państwowych.
Co znajdziesz na terenie siedliska?
Samo siedlisko zajmuje obszar 36 arów.
Na terenie siedliska oprócz leśniczówki znajdują się również:
- 2 budynki gospodarcze - drewutnia oraz duża 120m2 stodoła w dobrym stanie.
- Studnia z bardzo dobrą, czystą wodą.
- Klimatyczne miejsce na ognisko w otoczeniu świerków oraz stuletnich jesionów.
- 100m2 ogrodzony, ekologiczny warzywnik, .
- Drewniany domek na drzewie z tyrolką dla dzieci.
- Krzewy porzeczkowe, wiśnia, jabłoń, aronia, agrest oraz śliwy.
- Skalniaki wykonane z miejscowych kamieni.
Kunszt przedwojennego budownictwa
Leśniczówka została wybudowana w 1935 roku i do 1980 roku spełniała funkcję leśniczówki.
Jest to budynek z cegły magdeburskiej, niezwykle solidny, dziś praktycznie nikt już nie buduje domów o tak solidnej konstrukcji.
Jest posadowiony na głębokim, kamiennym fundamencie, dodatkowo wzmocnionym betonową wylewką, a grubość murów wynosi od 40 do nawet 70cm. Taka naturalna izolacja powoduje, że zimą dom mocno się nie wychładza, a latem nawet w największe upały panuje przyjemna pokojowa temperatura.
Dach
W 2023 roku został przeprowadzony remont dachu - została położona nowa dachówka, krokwie oraz więźba. Dach posiada również zupełnie nowe orynnowanie.
Piwnica - podziemne serce domu
Dom posiada sporą piwnicę składającą się z dwóch pomieszczeń. Wysokość sklepienia to około 190cm, więc można się tam komfortowo przemieszczać. Warto dodać, że są to tradycyjne sklepienia łukowe dodatkowo wzmacniane żeliwnymi szynami.
Posadzka jest betonowa i brak tam jakiejkolwiek wilgoci, a ułożenie terenu oraz rodzaj gleby powodują, że woda deszczowa spływa w dół siedliska - piwnica nigdy nie była zalana, nawet podczas największych ulew.
Wejście do piwnicy prowadzi przez normalne, pełnowymiarowe drzwi bezpośrednio z przedpokoju, dlatego piwnica z powodzeniem spełnia rolę spiżarni/kotłowni.
Wnętrze - prostota zamknięta w tradycji
W 2022 roku dom przeszedł gruntowny remont. Została wymieniona cała elektyka, zamontowano nowe, trzyszybowe okna, odnowiono wszystkie pomieszczenia.
Dom składa się z przestronnego ganku, przedpokoju, jasnej kuchni, trzech dużych pokoi (20, 24 i 25 m2) oraz łazienki i jest ona jedynym pomieszczeniem na dole, który wymaga odświeżenia.
Poddasze jest już przygotowane do stworzenia tam kolejnej, fajnej 100m2 przestrzeni lub kilku pokoi. Belki stropowe zostały podwyższone, zamontowano 4 okna połaciowe oraz duże, boczne okna, z których rozpościera się piękny widok na ścianę okalających lasów.
Ogrzewanie
Leśniczówka posiada dwa odrębne systemy grzewcze. Jeden to nowoczesny, automatyczny kocioł na pellet z automatycznym podajnikiem podpięty do ogrzewania centralnego.
A w razie czego można uruchomić także panele na podczerwień.
Media - czy coś tu w ogóle jest?
Jest i to praktycznie wszystko co potrzebne do normalnego, wygodnego życia!
Prąd plus siła.
Woda - co ciekawe, jest z podciągniętego tutaj kilka lat temu wodociągu gminnego.
Szambo
Zasięg LTE.
Dojazd - jak do domu babci Czerwonego Kapturka
To nie przesada - jadąc do leśniczówki człowiekowi trudno uwierzyć, że nagle jego oczom ukaże się dom. Od najbliższej wsi - jedzie się kilka kilometrów przez las, coraz głębiej zapuszczając się w leśne ostępy i gdy już człowiek zaczyna wątpić czy nie zgubił drogi - nagle ukazuje się polana z leśniczówką. Dojazd jest jednak wbrew pozorom bardzo bezproblemowy - najpierw jedzie się bardzo boczną i malowniczą asfaltówką, a ostatni kilometr drogą leśną. Zimą pług odśnieża dojazd aż po samo siedlisko. Dojeżdża tu również śmieciarka, listonosz i kurier.
Przy samym siedlisku została również wybudowana nowa, utwardzona droga z odwodnieniem, dzięki czemu nie tworzy się ani błoto ani kałuże.
Perspektywy
Leśniczówka jest doskonałą propozycją dla kogoś kto potrzebuje totalnego resetu od cywilizacji. Dla kogoś kto chciałby usiąść z książką pod jesionem i zaczytać się lub delektować się sokiem z własnych malin patrząc na sarny pasące się pod lasem. To propozycja dla kogoś kto potrafi czerpać radość z rzeczy prostych i w sumie bardzo oczywistych.
Samo miejsce daje również możliwość stworzenia dochodowej agroturystyki. Nie ma również przeszkód aby zaadaptować położoną pod lasem stodołę i przerobić na budynek mieszkalny.
- Łaniewo, gmina Lidzbark Warmiński, powiat lidzbarski
- Na sprzedaż siedlisko o powierzchni 140 m², 3 pokoje, wybudowany w 1935 roku
- Działka 3644 m²
- Budynek z poddaszem, w stanie do zamieszkania, z osobną kuchnią
- Piwnica
- Materiał budowy: cegła, dach: dachówka, okna plastikowe
- Dojazd: utwardzony
- Media: woda, szambo, prąd
- Wyposażenie: pralka, lodówka, kuchenka, piekarnik, zmywarka
- Cena do negocjacji